Една от първите думички, които малките деца научават е „Не“. Преди да изговорят името си или да произнесат „мама“, „тате“, „баба“, „дядо“, кака, бате, леля, чичо…“аз“…се научават да казват „Не“. Дали защото е лесна дума, дали защото често я чуват и дали защото не се боят да заявяват желанието си?…“Защото, защото“…Каквото и да е обяснението…
Спомнихте ли си?
С годините, семейството, общността, с разни методи – награди и наказания, притъпяват умението ни да заявим себе си. Мама ни отучва с „любов и страх“ дали ще оцелеем, татко с „гордост и мълчание“, системата пък с наказание…Кой си ти, че да определяш
Кога е „Да“ и кога „Не“?
Спомнихте ли си?
Какво е асертивност?
Тонът ми не цели да обвинява, а само да ни припомни, че във всеки момент можем да застанем до себе си и да отстояваме истинските си нужди. Да кажеш „не“ е ключът към нашето себезапазване – да го усетиш вътре в себе си, да си го чуеш и изречеш(умение от ЕИ). Да бъдеш асертивен(също умение от ЕИ) . Асертивност е да очертаеш границата, която другите НЕ минават и да уважиш границите, които НЕ трябва да минаваш.
Да се заявиш без да обидиш.
Как? Асертивно. Преди асертивността има друго.
Първо усещаме отговора в себе си.
Усещаме го, ако сме в съзнание и се допитваме, разбира се. Питам се какво чувствам – Да или Не. Чувам вътрешния си отговор. Следва изразяването – показване, казване. Имаме жестове, мимики, думи. Кои и как да ползваме, за да заявим и отстоим собствените си граници и това да не обявява война? В основата на всичко това стои уважението.
Аз не съм повече или по-малко
от другия. Нито той от мен. Вярвам в добрите намерения.
Всяко намерение изначално е добро.
Всеки се страхува, всеки иска да се опази и спаси света си. Да признаем правото на другия да съществува такъв, какъвто е сила, която ни дава енергията да отстоим също така нашето право на „бъдене, каквито сме“.
Нищо лично, нищо лошо
Ама, наистина! И не забравяме, че се занимаваме сам със себе си – отговорни сме за нашите мисли, чувства думи, поведение, вярвания…и т.н. Другите са това, което са!
Те имат граници и ние имаме граници. Спазваме ги и ги уважаваме.
Това е асертивно поведение.
Понякога си „най-жестокото и безскрупулно“ същество, защото не даваш обяснение…Понякога, дори и да искаш да обясниш, не могат да те чуят…Понякога, точно затова и казваш „Не“.
Когато кажеш НЕ
И си честен…Когато заявиш, че имаш своите отговори, решения, чувства, ти отваряш нови врати, както пред себе си, така и пред другите. Асертивен си.
Това е свободата, която даваме на себе си и не отнемаме на останалите.
Не губим време в заблуди, не хабим енергия във въртене на педали на едно място. Запазваме здрава тяло, психика и себеуважение. Уникално е как всяка наша стъпка ни мотивира за следващата. Нужно е да направим днешната. Само днешната.
Едно НЕ е голямото ДА
За всеки, всъщност! Ако има път, идват и новите варианти на живот, но чак след като има НЕ на предишния.
Повече за асертивността ще научите тук:
Речник на понятията от Емоционалната интелигентност
Споделете и с други, ако намирате текста за полезен. По-лесно се общува с емоционално интелигентни хора. Нека сме повече!
Благодаря!
Това също ще ви е полезно и интересно:
Аптечка по емоционална първа помощ
За теб от Калина!
2 коментара
Много интересно четиво, което лично ме засяга. Моето име е комбинация между НЕ и ЛИ. И винаги много съм обичала ЛИ-то си, защото е израз на нескритото ми любопитство ( в моите представи – любознателност ;-)) Но към НЕ -то си винаги проявявах съмнения и много трудно се научих да го казвам честно, искрено и без скрупули, че мога да обидя другия. Дори не съм сигурна, че съм постигнала задоволителен успех в тези си стремежи …… Така, че много полезно за мен четиво!
Радвам се. Благодаря за споделеното!