Този речник се базира на Моделът на Д-р Рувен Бар-Он за измерване на ЕИ (EQ-i 2.0) и определенията за емоциите, категоризирани от Д-р Пол Екман.
Умения на Емоционалната Интелигентност
Първа област
СЕБЕ-ВЪЗПРИЯТИЕ (Self-Perception):
- СЕБЕ-ЗАПАЗВАНЕ (Self-Regard)
СЕБЕ-РАЗБИРАНЕ, СЕБЕ-ПОЗНАВАНЕ, ВРЪЗКА СЪС СЕБЕ СИ, ПРИЕМАНЕ НА СЕБЕ СИ – зачитане, уважение и приемане на собствените слаби и силни страни. Себезапазването често се свързва с усещането за вътрешна сила и самоувереност.
- СЕБЕ-АКТУАЛИЗАЦИЯ (Self-Actualization)
СЕБЕ-РАЗВИВАНЕ – готовност и желание за постоянно развиване на себе си, ангажираност с лично значими и смислени цели, които водят до по-добър живот.
- ОСЪЗНАВАНЕ НА ЕМОЦИИТЕ (Emotional Self-Awareness)
ОСЪЗНАВАНЕ НА СОБСТВЕНИТЕ ЕМОЦИИ – осъзнаване и разбиране на собствените емоции. Тук се включва способността за познаване и различаване на собствените емоции, осъзнаване на причината за тези емоции и влиянието, което оказват върху мисли и действия, както собствените, така и тези на другите.
Втора област
СЕБЕ-ИЗРАЗЯВАНЕ (Self-Expression):
- ИЗРАЗЯВАНЕ НА ЕМОЦИИТЕ (Emotional Expression)
ЕМОЦИОНАЛНО ИЗРАЗЯВАНЕ – свободно, кохерентно и екологично (успешно за индивида) изразяване на емоциите, вербално и невербално.
- АСЕРТИВНОСТ (Assertivness)
ОТСТОЯВАНЕ – включва откритата комуникация на чувства, убеждения и мисли, защитавайки личните права и ценности по социално приемлив, необиждащ и неразрушителен начин.
- ЕМОЦИОНАЛНА НЕЗАВИСИМОСТ(Independence)
Способността за самоуправление, независимо от емоциите на останалите. Взимането на решения, планиране и всекидневно изпълнение на задачите са автономни от емоционалното влияние на другите.
Трета област
МЕЖДУЛИЧНОСТНИ (Interpersonal):
- МЕЖДУЛИЧНОСТНИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ (Interpersonal Relationships)
Отнася се до способността за развиване и поддържане на близки удовлетворяващи връзки, които се характеризират с доверие и отдаденост.
- ЕМПАТИЯ (Empathy)
Разпознаване, разбиране и приемане на това, как останалите се чувстват. Емпатията включва способността да дадеш израз на своето уважение към виждането на останалите и да покажеш с подходящото поведение, че уважаваш техните чувства.
- СОЦИАЛНА ОТГОВОРНОСТ (Social Responsibility)
Доброволно допринасяне за обществото, за социалните групи и като цяло за благосъстоянието на другите. Социалната отговорност включва отговорно поведение, социално съзнание и изразяване на загриженост за по-голямата общност.
Четвърта област
ВЗИМАНЕ НА РЕШЕНИЯ (Decision Making):
- СПРАВЯНЕ С ПРОБЛЕМИ/ТРУДНОСТИ (Problem Solving)
Способност да намираш решенията на затрудненията,, в които присъстват емоциите. Тук се включва осъзнаването на това как емоциите влияят върху взимането на дадено решение.
- ПРОВЕРКА НА РЕАЛНОСТТА (Reality Testing)
Умението да запазваш обективна гледна точка върху нещата такива, каквито са. Това е способността за разпознаване кога емоциите или прекалено субективни фактори намаляват или отнемат обективността.
- КОНТРОЛ НА ИМПУЛСА (Impulse Control)
Способността да овладяваш или да отлагаш импулс, порив или изкушение да действаш. Включва избягване на прибързано поведение и вземане на решения.
Пета област
УПРАВЛЕНИЕ НА СТРЕСА (Stress Management):
- ГЪВКАВОСТ (Flexibility)
Умението да се пренастройват (адаптират) емоции, мисли и поведение в непознати, непредвидими и динамични обстоятелства и идеи.
- ПОНОСИМОСТ КЪМ СТРЕС (Stress Tolerance)
Справянето със стресови или трудни ситуации, включително и увереността, че можеш да го направиш или да повлияеш в положителна посока нещата.
- ОПТИМИЗЪМ(Optimism)
Индикатор за позитивното отношение и перспективата за живот. Това включва наличието на надежда и стабилност, въпреки отчайващи неуспехи.

Това също може да ви е полезно и интересно: Аптечка за емоционална първа помощ